Cadrami

Ostatnie posty

Chciałam napisać o tej książce, zanim jeszcze filmowa zawierucha  w okół jej ekranizacji wg. Borysa Lankosza wybuchnie na dobre, ale nie udało się. Więc teraz, niejako post factum,  kilka słów ode mnie na temat powieści Joanny Bator pt. Ciemno, prawie noc.

Spodziewaj się wszystkiego

Ciemno, prawie noc czytałam już jakiś czas temu kompletnie nie mając pojęcia, czego się spodziewać (też lubicie czytać takie książki, o których nie wiecie nic poza tytułem, okładką i autorem, a i to nie zawsze Ci wiele mówi?). Doczytując ostatnią stronę i zamykając na powrót treść w twardych okładkach, wiedziałam niewiele więcej mniej, z tym, że był to już nieco inny rodzaj niewiedzy. Tak naprawdę, jedyna myśl, jaka przychodziła mi wówczas do głowy, to to, że w tej książce „nic do siebie nie pasuje”, co też nie do końca w pełni się zgadza, bo jak sami zobaczycie (jeśli sięgnięcie do książkę), że odjęcie jednego z elementów spowodowałoby, że fabuła straciłaby swój powab.

Mrok poza czasem

Nie będę wdawała się w szczegóły dotyczące samej fabuły (po te zachęcam sięgnąć np. do treści zawartej na okładce książki lub portalu lubimyczytać). Dość powiedzieć, że główną osią akcji są losy reportażystki, Alicji Tabor, która wraca do rodzinnego miasta Wałbrzycha, by zająć się sprawą dziecięcych zaginięć, jakie miały miejsce w ostatnim czasie. Jak się szybko okazuje, nie będzie to jedynie podróż fizyczna do miejsca, o którym bohaterka dawno chciała zapomnieć, ale także podróż w czasie – do dzieciństwa wypełnionego, według wspomnień Alicji, godzinami spędzonymi z ukochaną starszą siostrą oraz opowiadanymi przez nią  tajemniczymi historiami dotyczącymi m.in. losów dawnej mieszkanki Zamku Książ, Księżnej Daisy oraz legendy związanej z  jej przeklętymi perłami. Niech Cię nie zwiedzie jednak ten sielankowy opis dzieciństwa głównej bohaterki, bowiem tak jak powiedziałam – klimat całej historii jest mroczny, a każda przewracana strona wypełniona jest mniej lub bardziej zasadnym, odczuwanym przez nas niepokojem. Wreszcie źródeł tego mroku, który zadaje się przysłaniać każdy kąt odwiedzanego przez nas wraz z główną bohaterką zakamarka Wałbrzycha, możemy doszukiwać się w wydarzeniach jeszcze wcześniejszych, w mrocznych czasach tuż po wojnie, kiedy Zamek Książ był niemym bohaterem intrygujących i przerażających wydarzeń historycznych.

Są u nas bohaterowie

O samych bohaterach można by dużo się rozpisywać – jednym uwierzyłam nieco bardziej, inni mnie irytowali ilekroć pojawiali się na stronach powieści. Jednakże był bohater, a nawet dwóch, którzy niewątpliwie spisali się w tej powieści na medal. Pierwszy to Wałbrzych z Zamkiem Książ, gdzie dzieje się akcja książki, a drugi, to czas – kiedy teraźniejszość przeplata się z przeszłością, czasy współczesne z okresem dzieciństwa głównej bohaterki oraz czasem, w którym Księżna Daisy była panią na Zamku Książ.

Czytając tę książkę, od razu czujemy, że autorka MUSI pochodzić z Wałbrzycha. Po prostu musi, tak o miejscu jest w stanie pisać tylko człowiek, który z danego miejsca wyrósł. I nie pytaj, na podstawie czego to wiem, bo nie jestem w stanie określić (i nie ma to związku wyłącznie z klimatem książki), po prostu wiem. Specyficzną tajemniczość i grozę związaną z Dolnym Śląskiem i jego okolicami czuć na każdej stronie tej powieści. Ja też w tej tajemniczości i grozie Dolnego Śląska się wychowywałam i być może to kolejny powód, dla którego książka Joanny Bator jest mi tak bliska.

Odczucie, że w tej książce nic nie pasuje do siebie, może być spowodowane, że znajdziemy tam naprawdę wszystko – i thriller, i cichą ludzką tragedię dnia codziennego,  współczesne problemy takie jak. hejt, retrospekcje, ciekawostki historyczne, realizm magiczny, zło, które zdobywa człowieka i na koniec – kotojady. O tak, bo to jest na pewno książka, dla ludzi po kociej stronie mocy! I jeśli ta książka miała mnie czegoś na uczyć, to na pewno tego, co i Tobie teraz przekażę: Strzeż się kotojadów! Miłego czytania/oglądania!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *